Huśtawki bawią i stymulują rozwój dziecka

Dzieci uwielbiają zabawy na świeżym powietrzu. Bieganie po trawie, wdrapywanie się na drabinki, pokonywanie toru przeszkód, robienie babek z piasku a nawet nietuzinkowe krzesełka do karmienia to ulubione zajęcia na placu zabaw. Karuzele i huśtawki są stale zajęte przez rozbawione dzieciaki. Gdy kończy się ciepła pora roku, na długie zabawy na dworze jest za zimno. Mokre huśtawki, karuzele i ławki nie zachęcają do siadania. Można jednak zrobić namiastkę placu zabaw w domu. Ułatwi to rozkładana huśtawka, którą można na czas zabawy rozstawić nawet w niedużym pokoju, a potem schować do kąta.

Małe dzieci uwielbiają się huśtać. Ruch wahadłowy w okresie niemowlęcym jest im wręcz niezbędny do prawidłowego rozwoju. W ten sposób jest stymulowany układ przedsionkowy mózgu, dzięki czemu dzieci szybciej nabywają umiejętności siedzenia, raczkowania i chodzenia. Umieją się też lepiej koncentrować, co się przydaje później w nauce szkolnej.

Huśtawki dla dzieci

Wspomaganie rozwoju dziecka

Mamy instynktownie wiedzą, jak uspokoić maluszka. Kołyszą je w ramionach, usypiają do snu, lulając wózkiem czy łóżeczkiem na biegunach. Dziecko potrzebuje takiego kołyszącego ruchu, bo w okresie płodowym odczuwało go przez cały czas.

Huśtawki więc nie można traktować tylko jak zwykłej zabawki. Pomaga ona dzieciom w rozwoju. Rytmiczne, lekkie kołysanie uspokaja je. Przy trudnościach w zaśnięciu można wykorzystać huśtawkę do usypiania malucha. Huśtawki–krzesełka, które rozstawiamy w mieszkaniu czy na tarasie, muszą spełniać wszystkie warunki bezpieczeństwa. Muszą być stabilne, nie mogą się przewracać przy gwałtownym ruchu, nie mogą się same złożyć. Miękkie siedzisko jest wyposażone w barierkę, chroniącą bobasa przed wypadnięciem. Dodatkowo pasy przytrzymują dziecko, podobnie jak w foteliku samochodowym. Oparcie jest regulowane do pozycji półleżącej. Dziecko może więc wygodnie drzemać, zanim zostanie przeniesione do łóżeczka. Niektóre huśtawki są wyposażone w zasilanie elektryczne, więc opiekunowie mogą pozostawić dziecko na jakiś czas, mając pewność, ze jest ono bezpieczne i zadowolone.

Dodaj komentarz: