Początek września – jak dobrze zacząć rok szkolny?

Już za chwilę uczniowie wrócą do szkolnych ław i rozpocznie się nowy rok szkolny. Dla wielu uczniów oznacza to niemały szok – nagle koniec wakacyjnej laby, powrót do obowiązków, poranne wstawanie… Jak w miarę bezboleśnie przeżyć początek września?

Generalnie problem jest tym większy, im starszych uczniów dotyczy. Maluchy przestawiają się w miarę szybko, zwłaszcza jeśli rodzice pilnowali im właściwego rytmu dobowego. Dla nastolatka jednak takie gwałtowne przestawienie się może być trudne.

Zacznij od wyprawki…

Skompletowanie wszystkich potrzebnych przyborów szkolnych dobrze zrealizować jeszcze w sierpniu, ponieważ brak np. podręcznika we wrześniu może skończyć się nawet jedynką za nieprzygotowanie do lekcji. Lepiej oszczędzić sobie tego stresu i zadbać o tę kwestię wcześniej. Podobnie ze strojem gimnastycznym, pomocami szkolnymi, materiałami na zajęcia plastyczne i muzyczne itp. Jednak nadal wielu ludzi czeka do ostatniej chwili, co widać później w sklepach papierniczych i księgarniach, które na początku września przeżywają oblężenie.

Wróć do „szkolnego” trybu dnia

Jedną z największych bolączek, jaka wiąże się z powrotem do szkoły, jest poranne wstawanie. Zwłaszcza nastolatki, mając w czasie wakacji więcej wolnego, kładą się dużo później spać, w związku z czym wstają również dużo później. Poranne pobudki mogą więc oznaczać niewyspanie przez cały dzień oraz szok dla organizmu, trwający nawet przez dwa tygodnie. Warto z tym walczyć już pod koniec sierpnia i ostatni tydzień wakacji wstawać nieco wcześniej. Przestawienie budzika, np. na 8 rano łatwiej pozwoli się pogodzić z koniecznością wstawania w roku szkolnym o 7 lub 6.

Rok szkolny

Plany lekcji, pomoce i … aplikacje

Warto zaplanować sobie dokładnie rutynę dnia. Początek września to idealna okazja, by wprowadzić nowe nawyki, co przydatne może być zwłaszcza dla nastolatków. Chcesz się zacząć regularnie gimnastykować, zacząć uczyć nowego języka lub programowania oprócz zajęć w szkole? Warto przemyśleć i zaplanować czas wcześniej na takie aktywności. Podobnie, jak zmiany w sposobie uczenia się. Może zamiast wkuwania tuż przed klasówkami, warto zaplanować, że dwa, trzy razy w tygodniu spędzi się godzinę lub dwie nad książkami? W budowaniu nawyków bardzo pomocny może być tygodniowy plan, obejmujący nie tylko zajęcia szkolne, ale także inne obowiązki. Warto także sprawdzić, jakie możliwości… oferują nam sklepy z aplikacjami na smartfony oraz strony z oprogramowanie komputerowym. Bardzo wiele przydatnych, edukacyjnych programów jest bezpłatne, a bardzo ułatwiają naukę, planowanie lub zarządzanie zadaniami.

Rozwiązuj problemy, zanim się pojawią…

Jeśli Ty lub Twoje dziecko w poprzednim roku szkolnym miało problemy z jakimś przedmiotem, to warto skupić się na tym, by w nowym roku szkolnym się one nie powtórzyły. Jedną z opcji mogą być na przykład korepetycje z problematycznego przedmiotu, na które uczeń będzie regularnie uczęszczał, by uniknąć zaległości.

Dodaj komentarz: