Spokojny sen u małych dzieci

Wasze małe ancymonki nie mogą spać ? Portal PoradnikMamy.pl znalazł sposób aby ancyonki były zawsze pogodne i wyspane. Przeczytaj cały artykuł i dowiedz się co zrobić aby Wasze ancymonki miały zapewnione dobre warunki do snu, jak nauczyć „ancymonka” odróżniać dzień od nocy, ancymonki i zaspokojenie ich codziennych potrzeb oraz wiele innych bardzo przydatnych rad.

Noworodki na samym początku większą cześć czasu spędzają śpiąc. Budzą się zazwyczaj na karmienie, a okresy ich czuwania są bardzo krótkie – wynoszą ok. 20 minut. Należy jednak pamiętać, że każdy noworodek jest inny i tak naprawdę nie ma ściśle określonej normy ile niemowlę potrzebuje snu. Długość snu jest sprawą indywidualną. Niektóre dzieci są prawdziwymi śpiochami i potrafią przespać 20 godzin, innym natomiast w zupełności wystarczy tylko 14 godzin snu. W drugim miesiącu życia dziecka sytuacja nie co się zmienia i okres czuwania znacznie się wydłuża, nawet o 2-3 godzin. Maleństwo po prostu zaczyna interesować się wszystkim dokoła i jest bardzo aktywne. Sen jednak nadal odgrywa dużą rolę w jego życiu i jest niezbędny do prawidłowego rozwoju. Kiedy dziecko wypoczywa w jego organizmie dochodzi do wielu istotnych procesów.

Nie powinnaś się przejmować jeżeli Twoje dziecko za mało śpi, zwłaszcza gdy widzisz, że jest wesołe i wygląda na wypoczęte. Niektórym dzieciom do zregenerowania sił wystarczy jedynie 40 minut, a innym 2 godziny. Obie te sytuacje są normalne i wszystko zależy od indywidualnej potrzeby młodego organizmu. Z czasem sen dziecka się ureguluje i będzie miało ono stałe pory na wypoczynek w ciągu dnia. Również sen w czasie nocy się wydłuży, półroczny malec zazwyczaj potrafi przespać całą noc. Ale to nie jest norma i usypianie dzieci bywa niekiedy wielkim problem dla rodziców. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być wiele, ważne jest aby zapewnić dziecku odpowiednie warunki, w których będzie spało spokojnie do czasu aż samo się obudzi. Sen służy zregenerowaniu sił, dlatego należy postarać się, aby był on efektywniejszy.

Stwarzamy odpowiednie warunki do snu

Odpowiednie warunki do snu to takie w jakich sami dobrze byśmy spali. Sen powinien być spokojny i niczym nie zakłócony. Wszelkie nadmierne hałasy i wybudzanie maleństwa tylko go rozdrażnią i sprawią, że będzie marudne. Sen powinien tak długi, aby dziecko w pełni mogło zregenerować siły. Krótka i nerwowa drzemka to najgorsze co może przydarzyć się dziecku i oczywiście rodzicom, na których zły humor niedospanego niemowlęcia się odbije. Oto kilka podstawowych zasad, które ułatwia usypianie i sprawia, ze sen będzie dla was obojga przyjemnością.
Stopy dziecka

Naucz maluszka odróżniać dzień od nocy

Większość maluchów tak naprawdę nie odróżnia dnia od nocy. Jest im zupełnie obojętne czy za oknem świeci słonce czy tez księżyc. Budzą się kiedy maja na to ochotę, mimo iż rodzicom nie sprawia to ogromnej radości. Kilkumiesięczne niemowlę powinno już umieć odróżniać poszczególne pory. Zanim nadejdzie upragniona noc, którą prześpicie oboje bez wstawania musisz go nauczyć, ze noc służy do spania a dzień do brykania. Jak to zrobić?

W ciągu dnia pokazuj mu swoją aktywność: baw się z nim i mów do niego. Maluszek z czasem pojmie, że w dzień dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Kiedy zapadnie w popołudniową drzemkę nie musisz zachowywać się zupełnie cicho, większość maluchów nawet lubi gdy w czasie snu dobiegają go odgłosy – czuje się wówczas bezpieczny. Zbytnia cisza może tez przeszkadzać , dom powinien po prostu tętnić swoim życiem. Ale oczywiście bez przesady, nadmiar może obciążyć jego układ odpornościowy. We wszystkim należy zachować umiar.

Usypianie nocą dziecka powinno wyglądać zupełnie inaczej. Przede wszystkim ważna jest tu cisza, aby nic nie zakłócało snu. W pokoju powinno być zgaszone światło, pamiętaj ze śpiewanie kołysanek maleństwu do ucha ułatwi mu zasypianie. Nie denerwuj się, gdy przez pierwsze dni twoje prośby nie przyniosą oczekiwanego rezultatu. Z czasem maluch wyczuje wieczorna atmosferę i zrozumie, ze noc jest do spania. Rytm jego aktywności się unormuje.

Wprowadź codzienna rutynę (stały rytm)

Małe dzieci bardzo lubią stały rozkład dnia, czuja się dzięki temu bezpieczne. Takie czynności jak kąpiel, karmienie i usypianie pomagają mu odróżniać dzień od nocy, oczywiście wtedy gdy odbywają się o tych samych porach. Maluszek szybko dostosuje się do tych rutynowych czynności, szybciej tez nauczy się samodzielnego usypiania. Ułatwi to znacznie życie rodzicom, którzy będą mogli pozwolić sobie na mała chwilę wytchnienia wieczorem. Od tej rutyny można oczywiście stosować odstępstwa w szczególnych okolicznościach ( np. wizyta znajomych), ale nie powinno się to zdarzać zbyt często.
Śpiące dziecko

Zapewnij ruch maluszkowi

Dzieci które maja zapewniona dostateczna ilość ruchu łatwiej zasypiają. Postaraj się, aby maluszek miał możliwość „wyszaleć” się w dzień. Daj mu okazję do raczkowania, przewracania się na boki, podnoszenie główki… Nie należy jednak przesadzać z aktywnością. Nadmierne zmęczenie może również prowadzić do problemów ze snem!

Zaspokój podstawowe potrzeby maluszka

Aby dziecko mogło spokojnie przespać noc powinno mieć sucho i być nakarmione. Oczywiście przez pierwsze miesiące dziecko nie umie się najeść na zapas, dlatego wstawanie w nocy na karmienie jest nie uniknione. Sytuacja ta zmieni się w drugim półroczu, kiedy to możemy zacząć oduczać dziecko karmienia w nocy. Również mokra pieluszka może być przyczyna pobudki w środku nocy, dlatego warto zadbać, aby pieluszki na noc były dobrej jakości – wówczas maluch będzie miał zapewniony większy komfort w czasie snu. Oczywiście należy pamiętać o tym, ze malca należy natychmiast przewinąć kiedy zrobi kupkę.

Sprawdź czy ma wygodnie

Gdy coś uwiera, kuje lub gryzie trudno mówić o komfortowych warunkach. Maluszek wszelkie swoje nie zadowolenie umie okazać poprzez płacz. Jeśli maluch marudzi i uparcie nie chce spać, sprawdź czy ma wygodnie: może uwiera go pieluszka, gumka w piżamce jest za ciasna lub ociera go metka. Ubranka do snu powinny być wygodne i nie za ciasne, oraz odpowiednio dobrane do pory roku. Przyczyna budzenia się w nocy może być tez nie wygodny materacyk, który się zapada lub jest za twardy. Przed ułożeniem maluszka sprawdź czy się nie osunął i wszystko jest dokładnie wyścielone.
Śpiąca mała dziewczynka

Zadbaj o odpowiednia temperaturę w pomieszczeniu

W pomieszczeniu powinna panować temperatura 18 – 22 C. Maluszek nie może mieć, ani za zimno, ani za gorąco. Piżamka i kołderka powinny być dostosowane do pory roku. W zadanym wypadku nie przegrzewaj dziecka, lepiej aby przyzwyczajało się do chłodniejszych temperatur. Jeżeli boisz się ze rozkopie się w nocy i zmarznie, możesz kupić dla niego specjalny śpiworek. Nie zapominaj o wywietrzeniu pokoiku przed spaniem.

Zadbaj o nastrój

Dziecko powinno być wyciszone przed snem. Pomocne w tym sa pewne zabiegi,: jak wieczorna kąpiel która relaksuje, czy tez masaż ciała, który pozwoli się odprężyć. W pokoju maluszka powinno być tez zgaszone światło, lampka nocna może rozpraszać dziecko. Jeżeli nie chcesz aby w pokoju była zupełna ciemność, ustaw lampkę jak najdalej od łóżeczka. Przy usypianiu nie zapomnij o kołysance, Twój głos działa kojąco na maluszka.

A może zatkany nosek?

Niemowlę nie potrafi oddycha jeszcze przez usta, dlatego zatkany nosek może być dla niego prawdziwą udręką. Przed każdą drzemka i wieczornym snem wpuść do noska kilka kropel soli fizjologicznej, która pozwoli udrożnić drogi oddechowe. Możesz tez podnieś nieco materacyk, aby maluch nie leżał zupełnie płasko. To również pozwoli mu na łatwiejsze oddychanie.

Dodaj komentarz: