Wózki dziecięce – na co zwrócić uwagę przy zakupie

Kupno wózka dziecięcego to nie lada wyzwanie. Ogrom modeli jaki oferują sklepy utrudnia nam wybór, nie wiemy na co zwracać uwagę i czym się kierować przy wyborze odpowiedniego typu wózka. Niedoświadczeni rodzice za główne wytyczne uznają cenę i kolor wózka, jest to jednak błędne podejście mogące rzutować na bezpieczeństwo naszego maluszka. Omawiamy kilka cech, na które należy zwrócić uwagę przy wyborze wózka dziecięcego.

1. Standardy zapewniające bezpieczeństwo

Należy sprawdzić, czy wózek którym jesteśmy zainteresowani spełnia standardy bezpieczeństwa. Wózek dla dziecka powinien być stabilny, nie powinien łatwo się przewracać ani zbytnio kołysać. Jest to bardzo ważne gdy dziecko potrafi już siadać i zaczyna się wychylać poza wózek oraz łapać za przedmioty znajdujące się obok. Wózki dziecięce posiadające zaświadczenia, że są zgodne ze standardami z pewnością przeszły testy bezpieczeństwa i stabilności.

2. Hamulce i pasy

Hamulce są bardzo ważnym elementem. Powinny łatwo i lekko się uruchamiać a jednocześnie powinny być trwałe i zapobiegać przesuwaniu się wózka nawet na pochyłej i śliskiej nawierzchni. Dodatkową zaletą byłyby skrętne przednie koła z możliwością blokady, najlepiej na dużych, pompowanych kołach amortyzujących wstrząsy na nierównościach. Bardzo ważne są pasy, koniecznie z nakładkami. Uprząż zapobiega wypadnięciu maleństwa utrzymując malucha we wnętrzu wózka. Każdy wózek powinien być wyposażony w zabezpieczenie umożliwiające zapięcie wokół ramion, w pasie oraz między nóżkami.

3. Lekkość i regulacja

Wózek dziecięcy powinien być wykonany z lekkiego materiału, np. z aluminium. Gdy rodzice dziecka są rożnego wzrostu dodatkowym atutem była by regulowana rączka. Świetnym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia dziecka zarówna przodem jak i tyłem do kierunku jazdy.

4. Osobiste preferencje

Na samym końcu powinniśmy się zastanowić jakie funkcje dodatkowe powinny być spełnione. Dobrym rozwiązaniem wydają się być wózki wielofunkcyjne. Zastępują one jednocześnie wózek głęboki, spacerówkę i fotelik. Kupując wózek wielofunkcyjny wydamy mniej, niż kupując wszystkie typy oddzielnie.

Przykładowy wózek wielofunkcyjny:

Wózek wielofunkcyjny

Warto zwrócić uwagę czy jest duża torba na pieluchy, butelki kosmetyki pielęgnacyjne, aby na spacerze zawsze wszystko było pod ręką. Należy pamiętać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i wygoda maluszka, dlatego należy wybierać wózek według jego a nie naszych potrzeb.

Dodaj komentarz: